دست بافته های ایرانی

-گلیم سوزنی: یکی از صنایع‌دستی اصیل، زیبا و ماندگار ایران گلیم‌بافی است که به دلیل ارزانی قیمت (نسبت به قالی) و به دلیل زیبایی و سادگی نقوش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. قدیمی‌ترین نمونه‌ی به‌دست‌آمده از این انواع گلیم مربوط به دوران اشکانیان است. تارهای گلیم از نخ پنبه‌ای و پودهای آن از پشم‌های الوان و گاه ابریشم است.
-ورنی‌بافی هنر زیبای اردبیل و آذربایجان شرقی: وَرنی دست بافته‌ای است که ازلحاظ تکنیک بافت، بین گلیم و قالی قرار دارد و مانند گلیم یا قالی بر روی دار عمودی یا افقی بافته‌شده و دارای پودهای مختلف است، مواد اولیه‌ی آن نخ پنبه‌ای برای تار و پشم‌های الوان یا ابریشم برای پود است. تفاوت آن با گلیم و قالی در آن است که نخ‌های پود به دور تار پیچیده و رها نمی‌شود. در ادامه‌، کار را با همان پود پیش می‌برند تا جایی که طرح تمام و اضافی نخ به پشت‌کار برده شده و رها شود.
- گليم ساده‌باف: دستگاه گليم ساده‌باف از يك كجو و چوب كمكي تشکیل‌شده و گليم به‌طور يكنواخت روي آن بافته می‌شود. پشت و روي اين نوع گليم يكسان و هر دو روي آن قابل‌استفاده است.
- جاجیم‌بافی: جاجیم‌بافی در دستگاه بافته می‌شود و داراي چهار كجو و چند كمان است. تفاوت اساسي بين جاجيم و ساير انواع گليم، رنگي بودن تارهاي آن است كه مثل پود در ظهور نقش‌ها مؤثرند. پشت و روي جاجيم همانند گليم ساده بافت يكسان است.
1- ورنی بافی آذربایجان
2- گلیم کامو

شرکت نخ و نگاره هیما برای اولین بار در کشور دوره آموزشی به صورت رایگان کتیبه دوزی را با سرکار خانم استاد شریفه سنایی برگزار می کند

شرکت نخ و نگاره هیما در راستای تکمیل هنرهای دستی ایران و حمایت از بانوان عزیز کشورمان برای اولین بار دوره کتیبه دوزی را برگزار می کند...

ادامه مطلب